28.03.2013

Babek Wielkanocne Lukrowanie



Wielkanoc to na stole czas lukrowanych bab i baranków. Pamiętam z dzieciństwa cukrowe baranki, kupowane w sklepie peesesu. Baran lub zając z cukru zawinięte w celofan przewiązany cukrową wstążką stał paradnie na kredensie zapowiadając, że już niedługo Święta. Po Świętach można się było z nim rozprawić, ale niestety, nie był to smakołyk. Bardzo słodki, bardzo twardy, nawet bez kropli aromatu. Najprawdopodobniej kończył w śmietniku. Czekoladowe figurki pojawiły się, gdy już nie byłam dzieckiem. Moje dzieci zawsze zjadały swoje zające i baranki wielkanocne. 
Od kilku lat, odkąd mam foremkę Znkera zawsze w wielkanocnym koszyku mamy baranka z ciasta babkowego. Poświęcony w kościele, zawsze jest zjadany podczas śniadania.




Baranek wielkanocny
(Przepis pochodzi z opakowania foremki do pieczenia baranka)

2 jajka,
120 g masła,
110 g cukru,
1 cukier waniliowy,
szczypta soli,
160 g mąki,
pół łyżeczki proszku do pieczenia.


Masło i bułka tarta do przygotowania foremki

Masło utrzeć z cukrem, cukrem waniliowym i szczyptą soli. Dodać po jednym jajka. Na koniec dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia.
Foremkę dokładnie nasmarować masłem, spiąć a następnie dokładnie wysypać bułka tartą lub mąką. Przełożyć ciasto, pamiętając, aby wypełniło głowę baranka, która jest na dole.

Piec 45 minut w 180 stopniach.

Po wyjęciu z piekarnika odczekać 10 min. i wyjmować jeszcze ciepły wypiek.

Zawsze robię wielokrotność wyżej opisanej receptury i piekę kilka baranków dla znajomych. Formę mam jedna, więc ciasto, które czeka na swoja kolej przechowuje w lodówce.



Lukier
1 białko
około 200 g cukru pudru
łyżka soku z cytryny

Biało należy utrzeć z cukrem  w makutrze lub mikserem. Mikser musi pracować powoli, aby nie napowietrzyć lukru. Cukier dodajemy stopniowo. Do ostatecznej konsystencji doprowadzamy lukier sokiem cytrynowym. Lukier musi być gesty. Nanosimy na baranka lub babkę za pomocą pędzla.


Kto lubi kolorowe baby może ozdobić je elementami wyciętymi z lukru plastycznego własnej roboty. Na pewno będą wtedy bardziej atrakcyjne dla dzieci. Dzieci tez mogą wykonać takie ozdoby. Zwykle jest z tym wiele zabawy i radości.




Lukier plastyczny na płaskie ozdoby cukrowe
3 łyżeczki żelatyny
70 ml wody
600 g cukru pudru
75 g glukozy w proszku

Żelatynę zalać zimna wodą i gdy napęcznieje rozpuścić ją w rondelku na łaźni wodnej. Dodać glukozę i mieszać aż powstanie roztwór. Zdjąć z łaźni, przestudzić i dodać stopniowo przesiany cukier puder. Przenieść na blat i wyrobić jak ciasto, podsypując cukrem pudrem. Można też smarować blat i ręce Plantą. Podzielić masę na kawałki i zabawić barwnikami żelowymi.
Masa ładnie się wałkuje. Nie wysycha tak szybko. Ozdoby długo są plastyczne i nie łamią się.
























10 komentarzy:

  1. Jakie śliczne wiosenne babeczki, dobrze, że chociaż na stole będzie wiosna bo aura zimowa niestety. A cukrowe baranki dobrze pamiętam i pamiętam, że w moim domu nie kończyły w śmieciach ale w herbacie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Basiku w zasadzie to nie pamiętam gdzie kończyły te cukrowe barany ale pamiętam, że herbata z nimi to była mętna.W tamtych czasach pewnie cukru pod żadną postacią się nie wyrzucało.

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Dziekuję :) Tak mnie korcił kolor w ten zimowy czas.

      Usuń
  3. Jakie ukwiecone te baby. Wspaniałe :) A baranek idealnie bielutki jakby był ulepiony z gipsu :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ze śniegu, chyba ;) Dziekuję za miły komentarz :)

      Usuń
  4. ojej , jaki urodziwy i baranek i te babeczki , naprawdę śliczne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miły komentarz. Zyczę wesołych Świąt

      Usuń
  5. Piękne wypieki i dekoracje :) Kolorowo i wiosennie będzie na Twoim stole.Wiesiu-jestem pod wrażeniem Twoich umiejętności :) z przepisu na lukier plastyczny chętnie skorzystam :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi bardzo Małgosiu. Pozdrawiam światecznie :)

      Usuń